Aktualności

 • Maj, MIESIĄC KRÓLOWEJ

  W szerokim pasie strefy umiarkowanej maj jest najpiękniejszym z miesięcy. Miesiąc czaru, poezji, piękna jeszcze dziewiczego. Zaręczyny ziemi. Prześliczny romans, nie znający powszedniego dnia...

 • Trzeciego dnia zmartwychwstał

   

  Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. Wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło. A mówiły między sobą: «Kto nam odsunie kamień od wejścia do grobu?

   

   

 • „Umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion.”

  W czasach Jezusa Izrael znajdował się pod okupacją rzymską. Rządy Rzymian były wyjątkowo brutalne. Każdą najmniejszą próbę buntu tłumiono z najwyższym okrucieństwem. Ukrzyżowanie było wyjątkowo barbarzyńskim ...

 • Kwiecień

  Rowy pełne są wody, żabiego skrzeku i kęp kwitnących kaczeńców. Nierzadko pociągnie ostry wiatr północny, ba, śniegiem sypnie, ale słońce już mocno dogrzewa. Jaskółki śmigają nad rzeką, bociany wróciły do swego gniazda na dachu stodoły. To już nie przedwiośnie, ale wiosna całą gębą. Niegdyś o tej porze święcono pogańskie gody wiosenne. Dziś rozesłały się one u stóp Wielkanocy, największego święta chrześcijaństwa. Święta będącego radością, tryumfem, spełnieniem obietnic...

 • Marzec

   

  W marcu Polska sławi zwycięstwo wiosny nad boginią śmierci i zimy - Marzanną. Wprawdzie starodawny obrzęd „topienia Marzanny", przezwany po ochrzczeniu „topieniem Judasza", dzieli z Wielkanocą różnica daty i zwykle wypada w kwietniu - treścią jednak należy do marca.

   

   

 • Luty

   

  Na Nowy Rok dnia przybyło zaledwie „na barani skok", natomiast w lutym panowanie mroku jest znacznie skrócone. Koniec zimy co dzień bliższy, toteż gospodynie kończą spiesznie roboty zimowe, na które później czasu nie stanie.

   

   

 • Narodziny czasu

   

  Przyczyna, dla której styczeń nazywa się styczniem, nie została dotychczas odnaleziona. Mówiono niegdyś, iż miesiąc otrzymał to miano od styku, zetknięcia się starego i nowego roku.

   

 • GRUDZIEN

   

  Chociaż dni są jeszcze krótsze, noce jeszcze dłuższe, nastrój grudnia jest odmienny od nastroju listopada. Uroczysta odświętność cechuje ostatni miesiąc roku.

  Oczekiwanie stanowi istotę grudnia. Oczekiwanie na Gody.

   

 • "Wierzę w żywot wieczny"

   

  W końcu ostaną się tylko dwie kategorie ludzi: ci, którzy powiedzą Bogu: „Bądź wola Twoja” i ci, którym Bóg powie: „Bądź wola twoja”. Wszyscy, którzy znaleźli się w pikle, sami wybrali sobie swój los. Piekło to skutek ich wyboru. Żadna dusza, która stale i naprawdę pragnie radości, nie będzie jej pozbawiona. (C. S. Lewis, Rozwód ostateczny)

   

 • Październik

   

  Miesiąc Różańca Świętego. W naszym kościele nabożeństwo różańcowe każdego dnia przy wystawionym Najświętszym Sakramencie o godz. 17.15.

 • Wrzesień

  MIESIĄC POGODY I KLĘSKI

  Od niedawna słowo „wrzesień" budzi w umyśle każdego Polaka skojarzenia pełne słodyczy i barwy. Zieleń ustępująca miejsca purpurze i złotu, perlista biel obfitych ros rannych, niezmącenie modre niebo, fiolet śliw, granat jeżyn, rumieńce jabłek, czerwień pomidorów, kaliny, jarzębin, sady pełne zapachu owoców, brzęk os nad gruszkami, woń pietruszki i selerów niosąca się z warzywników - to wrzesień.

 • Sierpień

  Sierpień Bogactwo wróżb dotyczących pogody na żniwa świadczy o znaczeniu tej pory. Od zarania dziejów do niedawnych czasów Polska była krajem rolniczym, nie dziw więc, że głosem ziemi przesiąkły jej kultura i jej obyczaje. Problemy rolnicze zostawały żywe nawet dla tych, co bezpośredniego kontaktu z ziemią nie mieli.

2019 Wszelkie prawa zastrzeżone