Karta z kalendarza liturgicznego
- Ofiarowanie NMP
Gdy Jezus był już blisko Jerozolimy, na widok miasta zapłakał nad nim i rzekł: «O gdybyś i ty poznało w ten dzień to, co służy pokojowi! Ale teraz zostało to zakryte przed twoimi oczami.
Bo przyjdą na ciebie dni, gdy twoi nieprzyjaciele otoczą cię wałem, oblegną cię i ścisną zewsząd. Powalą na ziemię ciebie i twoje dzieci z tobą, a nie zostawią w tobie kamienia na kamieniu za to, żeś nie rozpoznało czasu twojego nawiedzenia».
Autobiografia, Pisma Duchowe, Pisma Maryjne
Maryja oddana całkowicie Osobie i dziełu Jezusa Chrystusa, nie miała innych pragnień, niż współpracować w Bożych planach zbawienia ludzi.
Niemniej, wykonanie woli Bożej nie zawsze było przyjemne i łatwe, dlatego Bóg Jej to zlecił. Podobnie jak dla Jezusa – wykonywanie woli Ojca Niebieskiego było jej pokarmem.
Pani nasza, niech także naszym pokarmem będzie wykonywanie woli Ojca Niebieskiego!
Godz. 6.30
- Z prośbą o zdrowie i Błogosławieństwo Miłosiernego Boga dla Matki i nowonarodzonego Syna Jana, prosi Dziadek.
Godz. 18.00
- O Boże Błogosławieństwo, potrzebne łaski, zdrowie i opiekę Maryi dla p. Janusza Korczaka z okazji imienin
- + Agatę ZDYB (21 gr.)
Zobacz wszystkie intencje na ten tydzień
Lata dzieciństwa Najświętszej Maryi Panny były milczące jak Jej pokora. Pismo Święte całkowicie pomija ten temat milczeniem. Niemniej jednak, chrześcijanie pragnęli poznać bardziej szczegółowo życie Maryi. Było to uprawnione pragnienie. I tak jak Ewangelie zachowują milczenie aż do chwili Zwiastowania, ludowa pobożność, zainspirowana różnymi ustępami Starego i Nowego Testamentu, szybko wypracowała kilka prostych opowieści przedstawianych w sztuce, w poezji i w chrześcijańskiej duchowości. Ściśle rzecz biorąc, nie istnieje historia tych lat życia Maryi Dziewicy, tylko to, co przekazała nam tradycja. Pierwszy tekst pisany odnoszący się do tego wydarzenia — na nim opierają się liczne świadectwa późniejszej tradycji — to Protoewangelia Jakuba, apokryficzny tekst z II wieku. Apokryficzny, to znaczy, nienależący do kanonu ksiąg natchnionych przez Boga, co jednak nie wyklucza faktu, że niektóre z tych opowieści zawierają pewne prawdziwe elementy. Istotnie, po usunięciu prawdopodobnie legendarnych szczegółów Kościół włączył to wydarzenie do liturgii: najpierw w Jerozolimie, gdzie w 543 roku poświęcono bazylikę Najświętszej Maryi Panny (Nowej) na pamiątkę Ofiarowania. W XIV wieku święto przeszło na Zachód, gdzie jego liturgiczne obchody ustalono na 21 listopada.