Aktualności

 • Sierpień

      Sierpień to ósmy w kolejności miesiąc w roku, ma 31 dni. Nazwa miesiąca pochodzi od sierpa, narzędzia używanego przy żniwach do ścinania zboża. Jest to miesiąc zbierania plonów, z pól zwożone jest zboże, z drzew i krzewów zrywane są owoce oraz warzywa.

 • Lipiec

  Na Śląsku i w Beskidach Wschodnich stoją jeszcze, acz coraz to rzadsze, stare drewniane kościółki o przejmującym uroku. Wzniesiono je tak dawno, w epoce tak różnej od dzisiejszej, że nikt nie potrafi wyobrazić sobie ich spadzistych kształtów w postaci nowej, pozbawionej nalotu mchów. Strome dachy spływające gontem nieomal do ziemi, zdają się być naturalnym wykwitem gruntu, na którym stoją, najwłaściwszym wyrazem duszy kraju.

 • Czerwiec

      Czerwiec jest miesiącem poświęconym czci Najświętszego Serca i widzeniom świętej Małgorzaty Marii Alacoque. Słowo czerwiec pochodzi ono od czerwia. Czerw, robaczek, a raczej pajączek maleńki jak kropka nad „i", purpurowej barwy, roi się między korzeniami dębów. W tym miesiącu jest najsilniej zabarwiony. To żyjątko koralowe stanowiło niegdyś ważny przedmiot handlu, używano je do barwienia tkanin. Drogo płacono kwartę czerwia, wszelka zapłata jednak wydaje się niska, porównana z trudem zbierania. 

 • Maj, MIESIĄC KRÓLOWEJ

   

  W szerokim pasie strefy umiarkowanej maj jest najpiękniejszym z miesięcy. Miesiąc czaru, poezji, piękna jeszcze dziewiczego. Zaręczyny ziemi. Prześliczny romans, nie znający powszedniego dnia. Antologia wierszy sławiących uroki maja objęłaby grube tomy. Legendy mówią, że Bóg stworzył świat w maju. Lub że odblask raju padł na ziemię, gdy Archanioł otworzył wrota, by wygnać Adama i Ewę. Z woli Bożej ten odblask powraca co roku majem, budząc w sercach ludzkich tęsknotę.

 • 100 rocznica urodzin Jana Pawła II

  W tym roku świętujemy setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, który przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Ten wielki święty wniósł nieoceniony wkład w historię naszego kraju, Europy, świata oraz w historię Kościoła powszechnego.

 • Kościół katolicki w liczbach

  Według danych watykańskiej agencji misyjnej Fides z jesieni ub.r., na koniec 2017 roku naszą planetę zamieszkiwało nieco ponad 7,4 mld ludzi, czyli o ponad 56 mln więcej niż rok wcześniej. Na wzrost ten „pracowały” w największym stopniu tradycyjnie już Afryka – o ok, 33,6 mln i Azja – prawie 12 mln, potem Ameryka (jako całość) – ponad 8,7 mln, Europa – nieco ponad 1 mln i Oceania – ok. 750 tys.

 • Tydzień Modlitw o Powołania

  3 maja, w czwartą niedzielę wielkanocną zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, Kościół obchodzi 57. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W Polsce rozpoczyna on Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który będzie przebiegał pod hasłem "Wielka Tajemnica Wiary".

 • Tydzień Biblijny

   W  niedzielę 26 kwietnia rozpocznie się 12. Tydzień Biblijny, organizowany przez Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II pod auspicjami Przewodniczącego Episkopatu Polski. Tegoroczne jego hasło to słowa: „Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego (por. J 6,35-36)”.

  Niedziela rozpoczynająca Tydzień zwana jest Niedzielą Biblijną. Z okazji Tygodnia można położyć otwarte Pismo Święte w widocznym miejscu w domu, i zastosować starą rabinacką zasadę, że rabin przechodząc obok otwartej księgi Pisma nie przechodził obok niej, nie przeczytawszy chociaż zdania… 

  Transmisje z naszego kościoła na żywo: w niedziele Msze św. o godz. 9.00 (Godzinki o godz. 8.40) i 12.00 oraz w zwykły dzień o godz. 18.00 https://wawrzyny.plus/nazywo

   

 • Niedziela Miłosierdzia

  Jakże bardzo konieczne jest, byśmy i w tej obecnej skomplikowanej rzeczywistości przyjęli z ufnością dar Bożego Miłosierdzia, które ma moc przemieniać nasze serca i wnosić w nie Boży pokój!  

  Transmisje z naszego kościoła na żywo: w niedziele Msze św. o godz. 9.00 (Godzinki o godz. 8.40) i 12.00 oraz w zwykły dzień o godz. 18.00 https://wawrzyny.plus/nazywo

   

   

   

 • Niedziela Zmartwychwstania

  O świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób. A oto nastąpiło wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. Postać jego jaśniała jak błyskawica, a szaty jego były białe jak śnieg. 

  Transmisja na żywo z kościoła: Msze św. dzisiaj i w drugi dzień świąt o godz. 9.00 i 12.00. w powszedni dzień o godz. 18.00 i codziennie o godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia z nowenną. https://wawrzyny.plus/nazywo

 • Wielka Sobota

  Wielka Sobota to dzień na prawdziwe zatrzymanie się, tak jak to czynimy w żałobie, po śmierci kogoś bliskiego. Chrystus spoczywa w grobie, a wierni kontemplują ten odpoczynek swojego Pana po zwycięskiej bitwie stoczonej na krzyżu. W domu jest to dzień przygotowania pokarmów na stół wielkanocny (święconka).

   

   

   

 • Wielki Piątek

  I dzisiejszy dzień jest inny. Zazwyczaj gromadziliśmy się wokół Krzyża podczas Drogi Krzyżowej ulicami naszej parafii a później w kościele adorując krzyż, każdy podchodził i oddawał cześć poprzez ucałowanie. Dzisiaj jest to niemożliwe. Ale nie rezygnujmy z tych gestów miłości do Naszego Zbawiciela. Wyeksponujmy krzyż w naszych domach. 

   

2020 Wszelkie prawa zastrzeżone